KIM BĘDZIESZ NA TARGACH PRACY?

business-1149630_640

Nadszedł wyczekiwany czas Targów Pracy! Niewątpliwie musisz dobrze przygotować się do tego wydarzenia. Masz niepowtarzalną okazję aby spotkać  Pracodawców osobiście, a także przedstawić się im z jak najlepszej strony. A zatem jak chcesz żeby Cię zapamiętano? O co musisz zadbać? Czego unikać i na co zwrócić uwagę?

Poniżej znajdziesz kilka nietypowych rad:

  • Profesjonalny wizerunek. Zaplanuj wcześniej co chcesz ubrać. Pamiętaj jednak, żeby był to strój czysty i wyprasowany. Możesz ubrać się oficjalnie jeśli czujesz się w takim stroju swobodnie i jeśli pasuje on do stanowiska, o które się ubiegasz. W innym przypadku postaraj się znaleźć balans między strojem oficjalnym i tym codziennym. Równie ważne są dokumenty aplikacyjne. Mimo, że większość aplikacji przesyłamy pocztą elektroniczną warto przygotować także wersję papierową. Miej przy sobie większą ilość, ponieważ na miejscu możesz nie mieć możliwości wydruku. Nie proponuj przegrania Twojego dokumentu z pendrive! Twoim obowiązkiem jest przesłanie dokumentu na wskazany adres, rejestracja na stronie internetowej Pracodawcy, bądź posiadanie wersji papierowej.
  • Czystość. To jeden z elementów, który wpływa na Twój profesjonalny wizerunek.  Wydrukowane dokumenty, certyfikaty uporządkuj w koszulkach i włóż do twardej teczki. Dzięki temu unikniesz kłopotliwej i wstydliwej sytuacji podczas przekazywania ich Pracodawcy. Równie ważna jest czystość fizyczna. Umyte włosy, czyste ręce i świeży oddech z pewnością poprawią komfort rozmowy. Jeżeli będziesz niechlujny lub pod wpływem alkoholu nie oczekuj, że pracodawcy ponowią z Tobą kontakt.
  • Rozpoznanie terenu. Jeżeli masz możliwość, zapoznaj się wcześniej z profilem Pracodawcy: czym się zajmuje? jaką oferuje pracę? gdzie ma siedzibę? Taka wiedza pomoże Ci szybko dotrzeć do tych ofert i tych Pracodawców, które Cię interesują. W drugiej kolejności na Targach możesz odwiedzić inne stoiska. Przygotuj sobie pytania, które chcesz im zadać
  • Gadżety. Nie zaczynaj i nie kończ rozmowy pytaniem: Czy mogę to wziąć? Skup się na celu z jakim tu Jesteś. Patrz się na osobę z którą rozmawiasz, a nie na gadżety. Pracodawcy przygotowują różne ciekawe rzeczy specjalnie na tą okazję, ale bardzo nieuprzejme jest zachowanie kolekcjonerów, którzy zbierają ze stoisk po kilka egzemplarzy na raz lub patrolują stoiska w poszukiwaniu nowych wyłożonych rzeczy. Jeśli chcesz wziąć jakąś rzecz – po prostu ją weź i nie tłumacz się, że to dla dziecka, mamy, itp. Miłym gestem jest też moment, kiedy pracodawca sam nas zachęca do zabrania gadżetu. Zastanów się także  czy biorąc ulotkę, informator naprawdę tego potrzebujesz. Szkoda, żeby zaraz po wyjściu trafiła do kosza.
  • Szacunek. Nie buduj swojego wizerunku od rzucania oskarżeń typu: zarejestrowałem się, a nikt do nie nie zadzwonił, jesteście do niczego, za mała stawka. Komentarze, które dajesz słyszą też inni Pracodawcy i zwykle wyrządzasz szkodę sobie. Nigdy  nie wiesz, kiedy Twoja sytuacja się zmieni i czy nie będziesz musiał przyjąć mniej płatnej oferty. Z drugiej strony może za jakiś czas wpłynąć oferta, która będzie satysfakcjonująca dla Ciebie.  Rozumiem, że pieniądze są ważne, jednak zachowaj podobne komentarze i wnioski dla siebie. Nie naruszaj przestrzeni osobistej rozmówcy! Nie zaglądaj mu do komputera, telefonu, toreb i nie napieraj na niego!
  • Pomoc. Bądź na Targach Pracy osobiście. Nie wysyłaj mamy, taty, żony itd., aby zdobyli szczegółowe informacje dla Ciebie. Osoby trzecie nie opowiedzą o szczegółach Twojej pracy, nie wypowiedzą się w kwestii znajomości języka obcego cy Twoich kwalifikacji. Do bardzo częstych przypadków należy fakt iż osoby trzecie chcą bardziej otrzymać pracę dla członków rodziny niż sami zainteresowani. Jeżeli nie możesz osobiście stawić się na Targach pracy poproś kogoś o zabranie np. wizytówki z kontaktem do osoby, która będzie mogła udzielić Ci szczegółów dotyczących oferty.
  • Kontakt. Pamiętaj o zabraniu wizytówki od osoby, z którą rozmawiasz, aby zachować z nią kontakt po Targach. Pamiętaj jednak aby w wysyłanej wiadomości, bądź telefonicznie przedstawić się raz jeszcze, i powołać się na waszą  rozmowę. Jeśli dany Pracodawca prosi Cię o kontakt w konkretnym terminie nie pisz i nie dzwoń do niego codziennie. W sytuacji kiedy obiecuje Ci, że się odezwie sam  poczekaj na kontakt z jego strony. Jeśli nie  odzywa się zbyt długo, warto grzecznie przypomnieć się.
  • Punktualność. Jeśli jesteś wcześniej nie blokuj wejścia Pracodawcom i daj im możliwość rozłożenia się na stoiskach. Szanuj także ich czas i nie przychodź na 10 min przed zakończeniem. Jest to czas kiedy pracodawcy otrzymują sygnał od organizatorów, że mogą się przygotowywać do opuszczenia sali. Podczas składania stoisk z pewnością nie będziesz mieć okazji do swobodnej rozmowy i spotkania wszystkich interesujących Cię Pracodawców.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s